Przepis na ogórki kiszone.

Przepis na ogórki kiszone.

Data: 12 sierpnia '16

W letnie, gorące dni orzeźwiają zmęczonych upałem, w zimę stanowią doskonałą przekąskę i dodatek do wielu aromatycznych dań. O czym mowa. Potrawą odpowiednią zarówno dla pory letniej, jak i dla sezonów znacznie chłodniejszych, są ogórki kiszone. Stanowią one nie tylko smaczną, ale także bardzo zdrową przekąskę, bogatą w witaminy i liczne minerały, a co więcej są łatwiejsze do strawienia przez człowieka, niż ogórki świeże.


kursy języka angielskiego

Foto: pixabay.com

Trzeba jednak przyznać, iż kupione…

Trzeba jednak przyznać, iż kupione w sklepie ogórki, nigdy nie zastąpią domowych przetworów, przygotowywanych we własnej kuchni podczas sezonu ogórkowego. Odpowiednio ukiszone, mogą służyć gospodarzom jeszcze przez całą zimę. Jak się przygotować do tworzenia przetworów z ogórków kiszonych. Należy przede wszystkim wyposażyć się w duży słoik lub kilka mniejszych, zakupić 2 kilogramy ogórków w podobnej do siebie wielkości, 2 główki czosnku, korzeń i kilka listków chrzanu, gałązki kopru, sól kamienną, ziele angielskie oraz pieprz w ziarenkach.

Na początek na spodzie dokładnie umytego…

Na początek na spodzie dokładnie umytego i wyparzonego słoja, należy ułożyć duże gałązki kopru, starty korzeń i kilka liści chrzanu, a także ok. 6 ząbków czosnku, obranych ze skórki i przekrojonych na połówki( w przypadku mniejszych słoików od 1do 3 ząbków na słoik ), parę kulek ziela angielskiego i trochę pieprzu. Na tych składnikach trzeba ułożyć umyte ogórki i zalać je gorącą lub zimną osoloną wodą( pół łyżeczki soli kamiennej na każde dwie szklanki wody ).

jak uczyć się angielskiego

Foto: pixabay.com

W przypadku użycia wody gorącej, ogórki szybciej się zakiszą. Następnie należy zakręcić słój i postawić go do góry dnem, w zaciemnionym i ciepłym miejscu. Po kilku dniach ogórki kiszone będą gotowe do spożycia.

Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>